پیام تسلیت آیت‌الله مکارم شیرازی به مناسبت درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی

۱۲۳

پیام تسلیت آیت‌الله مکارم شیرازی به مناسبت درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی

قرائت فاتحه برای شادی روح آیت الله واعظ طبسی،
اگر تصاویری از گذشته آستان قدس رضوی ملاحظه کنید، خواهید فهمید که آیت الله واعظ طبسی به چه اندازه ساخت و ساز داشته و این حرم را گسترش داده است.

تولیت ها پس از شهادت امام رضا(ع) برای این حرم زحمات بسیاری کشیده اند؛ اما کارهایی که از زمان تولیت ایشان انجام شده، برتری ده ها برابری دارد.

آیت الله واعظ طبسی زحمات بسیاری برای رفاه حال زوار کشیدند تا جای کافی در این شهر داشته باشند.

خدمات مرحوم آیت الله واعظ طبسی : ایشان حرم مطهر را توسعه بسیاری داده و با ساخت صحن جامع، ایرادات بسیاری از سوی مردم به این مرحوم گرفته شد.

در سفری که در آن سال به مشهد مقدس داشتم، برای برپایی نماز جماعت در صحن جامع از ما دعوت کردند که وقتی پس از اقامه نماز به سمت مردم برگشتم، صحن را مملو از جمعیت دیدم و بعدا به ایشان گفتم که بنده یک ایراد از شما دفع کردم و آن اشکال ساخت این صحن بوده است؛ چراکه نماز جماعتی باشکوه تر از نماز جماعت مکه و مدینه در این صحن برگزار شد.

ساخت بیمارستان فوق العاده و کتابخانه مجهز و ده ها کار دیگر در اطراف مشهد از دیگر کارهای شاخص ایشان  بوده است.

ایشان در این فکر بود حرم امام رضا(ع) در سال 20 میلیون زائر دارد و این مردم نباید دست خالی از مشهد مقدس برگردند؛ بنابراین اقدام به انجام فعالیت های فرهنگی از جمله انتشار کتاب، جزوه، دعوت از منبری های معروف  در طول سال و ... کردند.
فعالیت دیگر آیت الله واعظ طبسی را احیاء موقوفات غصبی امام رضا(ع) بود و همین أمر سبب شد تا موضع گیری های بسیاری  علیه ایشان صورت گرفت و سم پاشی هایی انجام شد.
مرحوم آیت الله واعظ طبسی مرد بسیار متینی بود و ان شاءالله شخصی به جای ایشان امور تولیت آستان قدس رضوی را به دست بگیرد که بتواند به صورت آبرومندانه آن را اداره نماید و مردم هم خوشحال باشند که این حرم همچنان شکوفاست.

زمانی که ما در مشهد بودیم، علمای شهر از فعالیت وهابیت در حاشیه این مشهدمقدس شکایت می کردند که در پاسخ به آنان عرض کردم: غصه نخورید؛ چراکه کاری می کنیم که حضور ما پررنگ تر شود و باید صدها پایگاه بسیج و حوزه علمیه تأسیس کرده خانه عالم و...؛ در آن مناطق حضور داشته و به جوانان اهل سنت احترام بگذاریم.

بنابراین اولین فعالیت را بنده شروع کرده و با دریافت 5 هزار متر مربع زمین در حاشیه یکی از بلوارهای مشهد مقدس از سوی آیت الله واعظ طبسی، شروع به ساخت حوزه علمیه، نموده ایم و هم اکنون در حال ساخت می باشد.
مرحوم آیت الله واعظ طبسی انسان بلندنظری بوده و پشت سر ایشان مطالب بسیاری گفته شد؛ اما کم کم پشیمان می شوند.

ایشان به عنوان متولی حق تولیه داشتند؛ اما به هیچ عنوان از این حق استفاده نمی کردند.
خداوند متعال روح ایشان را غریق رحمت واسعه گردانده و به ما توفیق دهد تا زنده هستیم کار کنیم؛ چراکه فعالیت خوب اثر دارد و برکات آن پس از فوت به انسان می رسد.

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸